World Road Championships: Schedule & Coverage

*All times BST

Saturday, 19 September

Team time trial training, 14:00

Team trial circuit training, 18:00

Sunday, 20 September

Team time trial (women), 16:30, 38.8km

Look out for Britain’s Lizzie Armitstead (Boels Dolmans), plus Dani King and Amy Roberts (Wiggle Honda).

Team time trial (men), 18:30, 38.8km

GB riders in action are Alex Dowsett (Movistar), Luke Rowe and Ian Stannard (Team Sky), Dan Gardner (Astellas).

Monday, 21 September

Individual time trial (junior women), 15:00, 15km

Individual time trial (men’s under 23), 16:30, 30km

Tuesday, 22 September

Individual time trial (men’s juniors), 14:30, 30km

Individual time trial (elite women), 18:30, 30km

Hayley Simmonds will represent Great Britain following a breakthrough year which saw her become the national time trial champion.

Watch live on BBC Red Button from 18:20-22:10

Wednesday, 23 September

Individual time trial (elite men), 18:00, 53km

Alex Dowsett has been selected to ride for Great Britain.

Watch live on BBC Red Button from 17:50-21:00

Thursday, 24 September

Road race training, 15:00

Friday, 25 September

Road race (junior women), 15:00, 64.8km

Road race (men’s under 23), 17:45, 162km

Saturday, 26 September

Road race (junior men), 14:00, 129.6km

Road race (elite men), 18:00, 126.9km

Two-time World Cup Series winner Lizzie Armitstead will lead the British team. She faces competition from France’s Pauline Ferrand-Prevot, who will be defending the title she won last year.

Watch live

on BBC Red Button from 17:50-21:45

Highlights on BBC Two from 15:00-16:30 on Sunday

Sunday, 27 September

Road race (elite men), 14:00, 259.2km

Mark Cavendish is aiming to become the first British cyclist in history to win this championship twice following his victory in Copenhagen four years ago.

Watch live on BBC Red Button from 13:50-21:00

Highlights on BBC Two from 14:00-15:30 on Monday

GB team for UCI World Championships:

Men:

Ian Stannard, Mark Cavendish, Ben Swift, Stephen Cummings, Andy Fenn, Luke Rowe, Scott Thwaites, Alex Dowsett.

Women:

Lizzie Armitstead, Lucy Garner, Alice Barnes, Molly Weaver, Jessie Walker, Hayley Simmonds.

Under-23 men:

Owain Doull, Scott Davies, Tao Geoghegen Hart, Alex Peters, Gabriel Cullaigh.

Junior men:

Nathan Draper, Joey Walker, Joe Holt.

Junior women:

Lizzie Holden, Grace Garner, Abby Mae Parkinson, Ellie Dickinson.

Article source: http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/34270493

Comments are closed.

Johnny’s favourite stores



Archives